Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στους 16 του τουρνουά στο Μαϊάμι

Νίκησε 2-0 τον Άλεξ Ντε Μινόρ. Αποκλείστηκε στο διπλό.
TPN via Getty Images

Εύκολα προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στους «16» του τουρνουά στο Μαϊάμι, αντίθετα αποκλείστηκε από τους αγώνες στο διπλό.

Ο Τσιτσιπάς το έκανε πάλι και εννοούμε ότι νίκησε πάλι τον Άλεξ Ντε Μινόρ, από τον οποίο δεν έχει χάσει ποτέ μέχρι τώρα με 2-0 σετ και φυσικά πήρε την πρόκριση στους «16».

Αυτή ήταν η 8η σερί νίκη του με αντίπαλο τον Αυστραλό τενίστα. Στο πρώτο σετ, οι δύο παίκτες έφτασαν το σκορ στο 5-4 υπέρ του Τσιτσιπά, όπου ο Ντε Μινόρ σέρβιρε για να ισοφαρίσει. Ο Έλληνας όμως ήταν πιο ψύχραιμος έκανε το μπρέϊκ και πήρε το σετ με 6-4.

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα ήταν πιο εύκολα για τον Στέφανο, αφού το κατέκτησε με 6-3, χωρίς να αφήσει πολλά περιθώρια στον αντίπαλό του.

Στους «16» ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Κάρλος Αλκαράθ από την Ισπανία ο οποίος τον έχει νικήσει στο παρελθόν.

Αποκλεισμός στο διπλό

Σε αντίθεση με τους απλούς αγώνες ο Στέφανος Τσιτσιπάς με παρτενέρ τον Φελισιάνο Λόπεθ, αποκλείστηκαν από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Οι δύο τενίστες έχασαν με 2-0 σετ (7-5, 7-6) από τους Τζόε Σάλισμπερι και Ρατζίβ Ράμ και δεν θα συνεχίσουν στους αγώνες, δίνοντας την ευκαιρία στον Τσιτσιπά να συγκεντρωθεί στους αγώνες του μονού.