Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στους «8» στο τουρνουά της Μαδρίτης

Νίκησε 2-0 σετ τον Βούλγαρο Ντιμιτρόφ.
Stringer . via Reuters

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στους «8» του τουρνουά της Μαδρίτης, νικώντας εύκολα τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ με 2-0 σετ (6-3,6-4).

Με τρομερό σερβίς ο Έλληνας τενίστας «καθάρισε» κάθε αντίσταση του αντιπάλου του και κατάφερε να πάρει την πρόκριση. Είναι χαρακτηριστικό ότι πήρε όλα τα γκεϊμ στα οποία σέρβιρε και έτσι έκανε τα πράγματα πιο εύκολα γι’ αυτόν.

Ο Ντιμιτρόφ που είναι στο Νο 20 του κόσμου έκανε κάποια εντυπωσιακά χτυπήματα που ξεσήκωσαν το κοινό στις κερκίδες, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει τον Έλληνα.

Στο πρώτο σετ, ο Τσιτσιπάς αρχικά προστάτευσε το σερβίς του και στο έκτο γκέϊμ έκανε μπρέϊκ. Έτσι σε 33’ λεπτά έφτασε στο 6-3 παίρνοντας το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ, προσπάθησε να κάνει άμεσα μπρέϊκ και έχασε δύο φορές την ευκαιρία να το πραγματοποιήσει. Γρήγορα όμως έκανε το σκορ 3-1 και τελικά με συνολικό σκορ 6-4 κατάφερε να πάρει και το δεύτερο σετ και συνολικά τον αγώνα με 2-0.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε 10 άσους αγγίζοντας μάλιστα το ποσοστό του 70% στο πρώτο σέρβις.

Στον επόμενο γύρο ο Έλληνας θα βρει αντίπαλό του τον Ρώσο Αντρέϊ Ρούμπλεφ που είναι στο Νο 8 στον κόσμο. Ο Ρούμπλεφ που καταβαίνει χωρίς σημαία στο τουρνουά, νίκησε τον Βρετανό Ντάνιελ Έβανς με 2-0 σετ (7-6, 7-5).