Πρώτη εκτός έδρας νίκη του Παναθηναϊκού με 3-1 επί της Λαμίας

Είχε πολλά να διαχειριστεί ο Παναθηναϊκός σ’αυτό το παιχνίδι και κυρίως το τι θα συμβεί σε περίπτωση άσχημου αποτελέσματος.
SUPER LEAGUE
Eurokinissi Sports

Η πρώτη εκτός έδρας νίκη του Παναθηναϊκού με 3-1 επί της Λαμίας, στο γήπεδο του Βόλου, τον ανέβασε και στη βαθμολογία

Η Λαμία πήρε το προβάδισμα στο σκορ με κεφαλιά του Αραμπούλι στο 35’ και στη συνέχεια έπαιξε «μαζική» άμυνα για να υπερασπιστεί το υπέρ της σκορ.

Οι αλλαγές στο δεύτερο μέρος του Γιοβάνοβιτς έφεραν όχι μόνο την ισοφάριση, αλλά και τη νίκη με δύο γκολ σε ένα λεπτό.

Είχε πολλά να διαχειριστεί ο Παναθηναϊκός σ’αυτό το παιχνίδι και κυρίως τα «πρέπει» και το τι θα συμβεί σε περίπτωση άσχημου αποτελέσματος.

Η πίεση αυτή δεν είναι ότι καλύτερο για κανέναν ποδοσφαιριστή, αλλά και για καμία ομάδα, η οποία θέλει να δείξει ένα διαφορετικό πρόσωπο και ότι κάτι έχει αλλάξει. Και φυσικά όταν βρίσκεται πίσω στο σκορ. Ήταν ευεργετικό ότι οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σχετικά νωρίς στο 56’ με σουτ του Λούνγκβιστ, για την ηρεμία της ομάδας.

Η Λαμία την ίδια ώρα προσπαθούσε να αμυνθεί και κανείς δεν σκέφτηκε ότι θα μπορούσε να ανατρέψει το ματς, όχι γιατί δεν έχει τις δυνατότητες, αλλά γιατί το έδειχνε ο τρόπος που αγωνιζόταν. Και τα πράγματα εξελίχθηκαν έτσι ακριβώς. Ο Παναθηναϊκός βρήκε δύο γκολ μετά το 86’. Το πρώτο με πέναλτι του Μακέντα που αγωνίστηκε γιατί ο Καρλίτος έπαθε τράβηγμα στο 28’ και το δεύτερο ένα λεπτό αργότερα με τον Μαουρίτσιο.

Έτσι ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στους 14 βαθμούς και μπήκε στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας, ενώ η Λαμία έμεινε στην 11η θέση με 9 βαθμούς.