Τεράστια εκτός έδρας νίκη της εθνικής μπάσκετ επί της Τουρκίας

Με σκορ 67-76 για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Κορυφαίοι ήταν οι Παπαγιάννης, Αγραβάνης.
ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ / ΤΟΥΡΚΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ
Eurokinissi Sports

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Αγραβάνη και Παπαγιάννη, η εθνική ομάδα μπάσκετ, πραγματοποίησε φοβερή εμφάνιση και νίκησε και εκτός έδρας την Τουρκία με 67-76.

Με τη νίκη αυτή η Ελλάδα έχει πλέον τρεις νίκες και μία ήττα και άνοιξε την πόρτα για την πρόκρισή της στα τελικά του παγκοσμίου κυπέλλου 2023.

Η Εθνική μας είχε το προβάδισμα σε όλα τα δεκάλεπτα. Ειδικά στο τρίτο, έκανε…πάρτι και με τρίποντα από τους Αγραβάνη, Σλούκα και Παπανικολάου, πήρε μία μεγάλη διαφορά, με 46-62 και πλέον έμενε να την κρατήσει ή να την ελέγξει στο τέταρτο. Όμως το κάκιστο ξεκίνημά μας σε αυτό το τέταρτο δεκάλεπτο έφερε τους Τούρκους σε απόσταση αναπνοής. Η Τουρκία έκανε σερί…14-0 και το σκορ πήγε στο 60-62 στο 34’. Εκείνη τη στιγμή επέστρεψαν στο παρκέ οι Παπαγιάννης, Αγραβάνης και Σλούκας και η Ελλάδα βρήκε πάλι ρυθμό. Οι παίκτες μας έκαναν σερί 5-0 για να πάει η διαφορά στους 7 πόντους στο 36’. Με φοβερές άμυνες και παρ’ ότι δεν μπορούσαμε να σκοράρεουμε, αντέξαμε στην πίεση των Τούρκων και ένα μεγάλο τρίποντο του Αγραβάνη έδωσε τη λύση. Στα λεπτά που έμειναν η Ελλάδα κράτησε τη διαφορά ασφαλείας με ψυχραιμία και με βολές έφτασε στο τελικό σκορ που ήταν 67-76.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 33-36, 46-62, 67-76