Vienna Open: Ο Τσιτσιπάς νίκησε δύσκολα 2-0 σετ τον Ντιμιτρόφ και προκρίθηκε

Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Τιαφό ή Λάγιοβιτς.
Στέφανος Τσιτσιπάς
Thomas Kronsteiner via Getty Images

Με νίκη 2-0 σετ ξεκίνησε το τουρνουά στο Vienna Open ο Στέφανος Τσιτσιπάς επί του Βούλγαρου Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ.

Ο Τσιτσιπάς πήρε δύσκολα τη νίκη, όσο και αν το 2-0 φαίνεται καθαρό σκορ. Ο Έλληνας τενίστας δεν ήταν καλός στο πρώτο σετ, μπήκε νωθρά στο παιχνίδι και μάλλον αιφνιδιάστηκε από την επιθετικότητα του Ντιμιτρόφ. Παρ’ ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, τελικά κατάφερε να πάει το σετ στο τάϊ μπρέϊκ.

Ο Βούλγαρος προηγήθηκε με 4-1, αλλά ο Στέφανος έσωσε αρχικά τρία σετ πόϊντ και στη συνέχεια κατάφερε να πάρει αυτός το σετ και να προηγηθεί με 1-0 (7-6).

Στο δεύτερο σετ, ο Τσιτσιπάς κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του και κάνοντας ένα μπρέϊκ το κατέκτησε με 6-4 και ταυτόχρονα πήρε και τον αγώνα. Έτσι κατάφερε να πάρει τη ρεβάνς για την ήττα του στην ίδια διοργάνωση πέρυσι, όπου ο Βούλγαρος είχε επικρατήσει.