«Ελευθερία για τον πατέρα μου»: Το συγκλονιστικό μήνυμα του Λουίς Ντίας μετά το γκολ που πέτυχε

Ο Κολομβιανός άσος της Λίβερπουλ σκόραρε στο 95′ και γλίτωσε την ομάδα του από την ήττα στο Λούτον (1-1). Παραμένει στα χέρια των απαγωγέων ο πατέρας του.
Ο Λουίς Ντίας της Λίβερπουλ πανηγυρίζει αφού πέτυχε το πρώτο γκολ της ομάδας του κατά τη διάρκεια του αγώνα ποδοσφαίρου της αγγλικής Premier League μεταξύ της Λούτον Τάουν και της Λίβερπουλ, στο Kenilworth Road, στο Λούτον της Αγγλίας, Κυριακή 5 Νοεμβρίου 2023
via Associated Press

Ο Λουίς Ντίας σήκωσε τη φανέλα της Λίβερπουλ για να αποκαλύψει ένα μπλουζάκι με το μήνυμα “Libertad Para Papa” (”Ελευθερία για τον μπαμπά”), αφού σκόραρε την Κυριακή, στην πρώτη του εμφάνιση με την ομάδα μετά την απαγωγή των γονιών του στην πατρίδα του, την Κολομβία.

Ο Ντίας πέτυχε ένα γκολ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων για να αποσπάσει η Λίβερπουλ την ισοπαλία με 1-1 στο Λούτον για την Premier League και έστειλε αμέσως μήνυμα για τον πατέρα του, ο οποίος εξακολουθεί να αγνοείται μετά την απαγωγή του από μια αντάρτικη ομάδα, τον Εθνικό Απελευθερωτικό Στρατό, γνωστό ως ELN.

Και οι δύο γονείς του Ντίας απήχθησαν από ενόπλους που επέβαιναν σε μοτοσικλέτες στη μικρή κολομβιανή πόλη Μπαράνκας το περασμένο Σαββατοκύριακο, αν και η μητέρα του διασώθηκε μετά από λίγες ώρες από την αστυνομία.

Ο Ντίας επέστρεψε στις προπονήσεις την Πέμπτη, αφού έχασε δύο παιχνίδια της Λίβερπουλ και δήλωσε έτοιμος να παίξει εναντίον της Λούτον, με τον προπονητή Γιούργκεν Κλοπ να τον αφήνει στον πάγκο. Μπήκε στο 83ο λεπτό και γλίτωσε τη Λίβερπουλ από την αμηχανία της ήττας από μία από τις πιο αδύναμες ομάδες της Premier League, με το γκολ του ύστερα από σέντρα του Χάρβεϊ Έλιοτ.

″Είναι μια υπέροχη στιγμή”, δήλωσε ο Κλοπ, ”αλλά δεν αλλάζει την κατάσταση. Το πιο σημαντικό πράγμα είναι ότι ο πατέρας του ναα αφεθεί ελεύθερος”.

Ο Ντίας αγκαλιάστηκε από τους παίκτες της Λούτον και τους δικούς του συμπαίκτες στον αγωνιστικό χώρο μετά το τέλος του αγώνα.

″Είναι υπέροχο που ήθελε να είναι εδώ”, πρόσθεσε ο Κλοπ. ”Αυτό είναι, για εμάς ένα σούπερ σημαντικό γκολ και για εκείνον πολύ σημαντικό και συναισθηματικό”.

Ο Κλοπ δήλωσε πριν από το παιχνίδι ότι γίνονται ”θετικές” διαπραγματεύσεις για την αποδέσμευση του πατέρα του Ντίας.