Laver Cup: Διαδηλωτής έβαλε φωτιά στο χέρι του σε αγώνα του Τσιτσιπά

Σοκαριστικές εικόνες.
via Associated Press

Η έναρξη του φετινού τουρνουά τένις Laver Cup στο Λονδίνο επισκιάστηκε από έναν διαδηλωτής έβαλε φωτιά στο χέρι του κατά τη διάρκεια του αγώνα του Στέφανου Τσιτσιπά με τον Ντιέγκο Σβάρτζμαν.

Ο Τσιτσιπάς έκλεισε το πρώτο σετ με σκορ 6-2 υπέρ του και κατά τη διάρκεια της αλλαγής τερέν, ένας θεατής εισέβαλε στο κορτ και του έβαλε φωτιά στο χέρι του.

Ο διαδηλωτής φορούσε ένα μπλουζάκι που έγραφε «End UK Private Jets» (μτφ. Σταματήστε τα ιδιωτικά τζετ στο Ηνωμένο Βασίλειο) και σύρθηκε γρήγορα έξω από τον αγωνιστικό χώρο αφού οι υπάλληλοι ασφαλείας έριξαν νερό στο φλεγόμενο χέρι του. Μετά από μια σύντομη καθυστέρηση, ο αγώνας - ο δεύτερος της πρώτης ημέρας - ξανάρχισε.

Για την ιστορία ο Τσιτσιπάς κέρδισε με 2-0 σετ (6-2, 6-1) και έδωσε στην «Team Europe» προβάδισμα 2-0 επί του «Υπόλοιπου Κόσμου» στη διοργάνωση, αφού ο Κάσπερ Ρούντ είχε νικήσει νωρίτερα τον Τζακ Σοκ με 2-1 (6-4, 5-7, 10-7).

Ο σπουδαίος Ελβετός Ρότζερ Φέντερερ πρόκειται να αγωνιστεί στο γήπεδο αργότερα μέσα στην ημέρα για τον τελευταίο αγώνα της καριέρας του, με τον 41χρονο να έχει στο πλευρό του τον μεγάλο του αντίπαλο, Ραφαέλ Ναδάλ, για να αντιμετωπίσει το αμερικανικό δίδυμο Σοκ και Φράνσις Τιαφό.

Πηγή: Guardian