Miami Open: Ο Arthur Cazaux κατέρρευσε κατά τη διάρκεια αγώνα τένις (Bίντεο)

Πλάνα που δημοσιεύτηκαν στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης δείχνουν τον νεαρό τενίστα να πέφτει στο κορτ την ώρα που ο αντίπαλός του ετοιμαζόταν για σερβίς.
LILLIAN SUWANRUMPHA via Getty Images

Σοκ προκάλεσε η εικόνα της κατάρρευσης του Γάλλου τενίστα Arthur Cazaux μέσα στο γήπεδο τένις κατά τη διάρκεια αγώνα για το Miami Open. Ο νεαρός αθλητής αναγκάστηκε να αποσυρθεί από τον προκριματικό του αγώνα εναντίον του Harold Mayot τη Δευτέρα, αφού έπεσε στο έδαφος κατά τη διάρκεια του τρίτου σετ.

Ο Cazaux είχε ισοφαρίσει το ματς κερδίζοντας το δεύτερο σετ με 7-5 αφού ο Mayot πήρε το πρώτο 6-4. Πλάνα που αναρτήθηκαν στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης δείχνουν τον Cazaux να πέφτει στο έδαφος καθώς ο αντίπαλός του ετοιμάζεται να σερβίρει στο τρίτο σετ.

Δευτερόλεπτα αργότερα ένας γιατρός μπεικε στο κορτ, ακολουθούμενος από τον διαιτητή του αγώνα. Ο 21χρονος αργότερα απομακρύνθηκε από το γήπεδο σε αναπηρικό καροτσάκι, δίνοντας τη νίκη στον Γάλλο συμπατριώτη του Mayot.

Ο τελευταίος, μάλιστα, δέχθηκε κριτική από χρήστες του Twitter για την αντιμετώπισή του απέναντι στο συμβάν. Ο ίδιος διευκρίνισε: «Δεν τον είδα να πέφτει και νόμιζα ότι ήταν ξαπλωμένος γιατί είχε κράμπα. Οταν κατάλαβα ότι ήταν σοβαρό τον ακολούθησα αμέσως και ανησύχησα πολύ. Εκανα ό,τι μπορούσα για να βοηθήσω».

Οι θερμοκρασίες φέρεται να έφτασαν τους 31 βαθμούς Κελσίου στη Φλόριντα χθες. Ο Cazaux, No 74 στην κατάταξη ATP, έφτασε στον τέταρτο γύρο του Australian Open νωρίτερα φέτος.