Australian Open: O Ντανιίλ Μεντβέντεφ νίκησε 3-1 τον Τσιτσιπά

Και τον απέκλεισε από τον τελικό.
via Associated Press

Όνειρο ήταν και πέταξε. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν κατάφερε τελικά, ηττήθηκε στον ημιτελικό του Australian Open από τον Ντανιίλ Μεντβέτεφ με 3-1 σετ ( 7-6,4-6,6-4, 6-1) και αποκλείστηκε από τον τελικό, στον οποίο ο Ρώσος αντίπαλός του θα αντιμετωπίσει τον Ράφα Ναδάλ.

Στα τρία πρώτα σετ ο Στέφανος πάλεψε και αντιστάθηκε στον Μεντβέντεφ, αλλά στο τέταρτο, έπαθε καθίζηση και έχασε εύκολα με 6-1. Ο αγώνας που διήρκησε 2.5 ώρες είχε και διαμαρτυρίες μετά το τέλος του δεύτερου σετ από τον Ρώσο στον διαιτητή για κοουτσάρισμα από τον πατέρα του Τσιτσιπά προς τον διαιτητή και μάλιστα τον αποκάλεσε ηλίθιο. Υπήρξε έντονη διαμαρτυρία προς τον διαιτητή με φωνές και ο διαιτητής τελικά του έκανε παρατήρηση. Στο τέλος της αναμέτρησης ο Ρώσος ζήτησε συγνώμη από τον διαιτητή και τον χαιρέτησε.

Στο πρώτο σετ ο Τσιτσιπάς υπερασπίστηκε το σερβίς του, έφθασε στο τάϊ μπρέϊκ, προηγήθηκε σε αυτό 4-1, αλλά εκεί δεν κατάφερε να βρει απαντήσεις και τελικά το έχασε 7-5 το οποίο πήρε ο Μεντβέντεφ με 7-6.

Στο δεύτερο σετ που ήταν και το καλύτερο του Στέφανου, έκανε μπρέϊκ το κράτησε και το κατέκτησε με 6-4. Όμως η συνέχεια δεν ήταν καλή για τον Έλληνα τενίστα. Ο Ρώσος έκανε μπρέϊκ στο δέκατο γκέϊμ και τελικά το κράτησε παίρνοντας το σετ με 6-4.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, δεν μπορούμε να πούμε τίποτα άλλο εκτός του ότι το σκορ τα μαρτυρά όλα. Μετά το 1-1 με το οποίο ξεκίνησε το σετ, ο Ρώσος ήταν καταιγιστικός και το πήρε εύκολα με 6-1 παίρνοντας τον αγώνα με 3-1 σετ και την πρόκριση στον τελικό όπου όπως είπαμε θα αντιμετωπίσει τον Ράφα Ναδάλ, ο οποίος προσπαθεί να κερδίσει το 21ο του Grand Slam.