Indian Wells. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στους «8» - Ξανά με ανατροπή

Επόμενος αντίπαλος ο Γεωργιανός, Νικολόζ Μπασιλασβίλι.
Mark J. Terrill via AP

Νέα πρόκριση για τον Στέφανο Τσιτσιπά στο Indian Wells, πάλι με ανατροπή (2-1 σετ) και φυσικά εξασφάλισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Ο Έλληνας τενίστας βρήκε δυσκολίες απέναντι στον Άλεξ Ντε Μινόρ και έχασε το πρώτο σετ με 7-6. Πήρε το δεύτερο στο τάϊ μπρέϊκ με 7-6 και το τρίτο πιο εύκολα με 6-2 σε έναν αγώνα που είχε διάρκεια 2 ώρες και 43 λεπτά.

Ο Αυστραλός τενίστας έβαλε πολύ δύσκολα στον Στέφανο, όμως στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς είχε καλύτερες επιστροφές απ’ ότι στο πρώτο (43% έναντι 33% του αντιπάλου του) και ταυτόχρονα εκμεταλλεύτηκε δύο αβίαστα λάθη του Ντε Μινόρ, κατάφερε να κάνει μπρέϊκ.

Έτσι ισοφάρισε τα σετ και στη συνέχεια έδειξε συγκέντρωση στο παιχνίδι του. Στο τελευταίο σετ έφτασε ξανά πρώτος στο μπρέϊκ, πήρε προβάδισμα κάνοντας ένα ακόμα μπρέϊκ και τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη και την πρόκριση.

Στη φάση των «8» ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Γεωργιανό Νικολόζ Μπασιλασβίλι, ο οποίος νίκησε τον Κάρεν Χατσάνοφ με 2-0 σετ (6-4, 7-6).