Λίβερπουλ-Άρσεναλ: Ο βοηθός διαιτητή Χατζηδάκης φαίνεται να έριξε αγκωνιά στον Ρόμπερτσον (Βίντεο)

Η αγγλική επιτροπή διαιτησίας (PGMOL) ανακοίνωσε πως θα διερευνήσει το περιστατικό.
Ποδόσφαιρο - Πρέμιερ Λιγκ - Λίβερπουλ - Άρσεναλ - Άνφιλντ, Λίβερπουλ, Βρετανία - 9 Απριλίου 2023 Ο Άντριου Ρόμπερτσον της Λίβερπουλ αντιδρά στον βοηθό διαιτητή Κωνσταντίνο Χατζηδάκη αφού δέχτηκε την κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή Πολ Τίρνεϊ REUTERS/Phil Nobl
PHIL NOBLE via Reuters

Ενα μάλλον ασυνήθιστο περιστατικό έλαβε χώρα με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου στο ντέρμπι της Πρέμιερ Λιγκ μεταξύ Λίβερπουλ και Αρσεναλ στο ”Ανφιλντ”.

Ο Σκοτσέζος μπακ της Λίβερπουλ, Άντι Ρόμπερτσον πλησίασε τον βοηθό διαιτητή, Κωνσταντίνο Χατζηδάκη για να διαμαρτυρηθεί.

Τότε, ο βοηθός διαιτητή, με κυπριακές ρίζες, άπλωσε το χέρι προς το πρόσωπο του Σκωτσέζου μπακ και τα πλάνα δείχνουν να τον χτυπάει με τον αγκώνα στον λαιμό.

Ο Ρόμπερτσον έμεινε αποσβολωμένος από αυτήν την ενέργεια, με τον Χατζηδάκη να συνεχίζει να περπατάει προς τον διαιτητή και ταυτόχρονα να κοιτάζει προς τα πίσω.

Η αγγλική επιτροπή διαιτησίας ανακοίνωσε πως θα διερευνήσει το περιστατικό.

″Η PGMOL (Professional Game Match Officials Limited) έλαβε γνώση της ένα περιστατικό που αφορούσε τον βοηθό διαιτητή Κωνσταντίνο Χατζηδάκη και τον αμυντικό της Λίβερπουλ, Άντριου Ρόμπερτσον στο ημίχρονο κατά τη διάρκεια του αγώνα Λίβερπουλ - Άρσεναλ στο Άνφιλντ”.

«Θα εξετάσουμε πλήρως το θέμα μόλις ολοκληρωθεί το παιχνίδι».

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, η Λίβερπουλ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο γκολ κατόρθωσε και ισοφάρισε σε 2-2.

Ερωτηθείς για το περιστατικό, ο προπονητής της Λίβερπουλ, Γιούργκεν Κλοπ είπε: ”Δεν το είδα καθόλου. Άκουσα ότι κάτι συνέβη. Μου είπαν ότι οι φωτογραφίες μιλούν από μόνες τους, αλλά δεν ξέρω περισσότερα”.