Tένις: Αποθέωση από 14.000 φιλάθλους σε Τσιτσιπά και Θάνο στο ΟΑΚΑ (Βίντεο)

Η Ελλάδα έκανε το 2-0 επί του Ισημερινού για το Davis Cup χάρη στις νίκες του Στέφανου Τσιτσιπά και Αριστοτέλη Θάνου επί των Αλβάρο Γκιγιέν και Αντρέ Αντράντε.
DAVIS CUP / ΕΛΛΑΔΑ - ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ (ΣΩΤΗΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)
Eurokinissi Sports

Με τη στήριξη περισσότερων από 14.000 θεατών στο ΟΑΚΑ, o Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 2-0 σετ του Αλβάρο Γκιγιέν στα playoffs για την άνοδο στο World Group του Davis Cup.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς άρχισε ιδανικά τον αγώνα, καθώς κατάφερε να σπάσει με το… καλημέρα το σερβίς του Γκιγιέν και να πάρει προβάδισμα με 1-0. Εν συνεχεία, ο Τσιτσιπάς κατάφερε να διατηρήσει το δικό του, παρά τις προσπάθειες του 20χρονου τενίστα και έκανε το 2-0. Ο Γκιγιέν δεν το έβαλε κάτω, μείωσε στο σερβίς του και στη συνέχεια εξέπληξε τον Έλληνα πρωταθλητή, κάνοντας το μπρέικ με όμορφο forehand. Μετά τα συνεχόμενα λάθη του 20χρονου από τον Ισημερινό, ο Τσιτσιπάς έφτασε μία ανάσα από το μπρέικ, αλλά ο Γκιγιέν το… έσβησε με ωραίο τρόπο και εν συνεχεία πήρε προβάδισμα με 2-3 στο σετ. Αμφότεροι οι αθλητές πήγαιναν χέρι-χέρι εν συνεχεία, αλλά ο Τσιτσιπάς εκμεταλλεύτηκε το διπλό λάθος του Γκιγιέν και προηγήθηκε με 6-5. O 24χρονος τενίστας δεν έκανε… πισωγύρισμα και έκλεισε με άσο το σετ (7-5).

Ο Τσιτσιπάς άρχισε το δεύτερο σετ, όπως και το πρώτο, καθώς έκανε το μπρέικ, μετά από σοβαρό λάθος του Γκιγιέν στο φιλέ. Ο Έλληνας πρωταθλητής κράτησε το σερβίς του και πήρε ξανά μεγαλύτερο προβάδισμα (2-0). Αυτή τη φορά, ο Τσιτσιπάς απέβαλλε το άγχος του και φόρτσαρε προς τη νίκη, κάνοντας νέο μπρέικ για το 3-0. Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τον Έλληνα πρωταθλητή, ο οποίος έμοιαζε ασταμάτητος. Ο Γκιγιέν αδυνατούσε να ακολουθήσει το ρυθμό και να απαντήσει στα χτυπήματα του Τσιτσιπά και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 4-1. Εν τέλει, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας κατέκτησε άνετα το σετ με 6-1.

Τα σετ: 7-5, 6-1.

Ο Θάνος έκανε το 2-0 για την Ελλάδα

Την σκυτάλη από τον Στέφανο Τσιτσιπά παρέλαβε ο Αριστοτέλης Θάνος.

Το Νο.1578 της παγκόσμιας κατάταξης πήρε… δύναμη από την μαζική παρουσία του κόσμου και επικράτησε με 2-0 σετ του Αντρές Αντράντε (Νο.564 της παγκόσμιας κατάταξης). Πλέον η Ελλάδα χρειάζεται μόλις μία νίκη για να πάρει την άνοδο την άνοδο στο World Group I του Davis Cup.

Παρ’ ότι βρέθηκε σε πολύ δύσκολη θέση από το πρώτο μόλις γκέιμ, στο οποίο δέχθηκε μπρέικ, ο Αριστοτέλης Θάνος κατάφερε να πετύχει μια σπουδαία νίκη. Ο 21χρονος έκανε μπρέικ στο 10ο γκέιμ, οδήγησε το σετ στο τάιμπρεικ και εκεί επικράτησε με 7-4 για το 1-0. Στη συνέχεια, έχοντας την ψυχολογία αλλά… και το κοινό με το μέρος του, ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του δεύτερου σετ. Μέσα σε λίγα λεπτά έφτασε στο 4-0, με δύο συνεχόμενα μπρέικ. Στο τέλος παρ’ ότι ήταν ασταθής και δέχθηκε μπρέικ, κατάφερε να κλείσει το σετ με 6-4.

Με αυτόν τον τρόπο έκανε το 2-0 και κέρδισε τον αγώνα, κάνοντας παράλληλα και το 2-0 για την Ελλάδα στην σειρά απέναντι στον Ισημερινό. Το πρόγραμμα του Davis Cup συνεχίζεται αύριο (5/2) στο ΟΑΚΑ. Πρώτος προγραμματισμένος αγώνας είναι το διπλό, στο οποίο Στέφανος και Πέτρος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσουν τους Ιδάλγκο/Εσκομπάρ. Μία νίκη στον συγκεκριμένο αγώνα θα τελειώσει πρόωρα το ζευγάρι, δίνοντας τη νίκη στην εθνική μας ομάδα.

Τα σετ: (7)6-6(4), 6-4

Πηγή: ertnews