![Girl being examined by male pediatrician in the office.](https://img.huffingtonpost.com/asset/6655f0652400003100a285db.jpeg?ops=scalefit_720_noupscale)
Πού μπορεί να βρει κανείς ευκαιρίες αγοράς ένδυσης και συνάμα να βοηθήσει το έργο ενός σωματείου με έργο;
Στο 5ο καλοκαιρινό μπαζάρ ρούχων που διοργανώνουν οι Φίλοι της Μέριμνας από την Τετάρτη 26 ως το Σάββατο 29 Ιουνίου 2024 στο Πολεμικό Μουσείο (Ριζάρη 2, Αθήνα / parking Polis, Ευαγγελισμός).
![Η αφίσα του καλοκαιρινού bazaar ρούχων των Φίλων της Μέριμνας](https://img.huffingtonpost.com/asset/6655edb52200001c00e76db4.jpg?ops=scalefit_720_noupscale)
Λίγα λόγια για την Μέριμνα
Ποιοι είναι οι στόχοι της Μέριμνας
(α) Η δωρεάν παροχή υπηρεσιών ποιοτικής φροντίδας στο παιδί που πενθεί την απώλεια αγαπημένου προσώπου ή στο παιδί που πάσχει από απειλητική για τη ζωή ασθένεια, σε συνδυασμό με τη στήριξη των μελών της οικογένειάς του.
(β) Η εξειδικευμένη κατάρτιση, εποπτεία και συνεχής επιμόρφωση επαγγελματιών ψυχικής υγείας και εκπαιδευτικών στη στήριξη παιδιών που βιώνουν εμπειρίες αρρώστιας, απώλειας ή θανάτου, καθώς και η επιμόρφωση των επαγγελματιών υγείας στην παιδιατρική ανακουφιστική φροντίδα.
(γ) Η ευαισθητοποίηση της ελληνικής κοινωνίας και η ανάπτυξη κοινοτήτων στήριξης σε θέματα που αφορούν τη ζωή, τη σοβαρή αρρώστια και το θάνατο.
(δ) Η έρευνα σε θέματα που αφορούν στις επιπτώσεις της βαριάς αρρώστιας και του θανάτου στη ζωή των παιδιών και των οικογενειών τους.