Γυναικείο Πόλο: Πρωταθλήτριες Ευρώπης για 2η συνεχόμενη χρονιά τα κορίτσια του Ολυμπιακού

Και για τρίτη φορά στην ιστορία της ομάδας.
Eurokinissi Sports

Η γυναικεία ομάδα πόλο του Ολυμπιακού γράφει ιστορία, αφού κατέκτησε για δεύτερη συνεχή χρονιά και Τρίτη συνολικά το Len Trophy.

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού νίκησαν στον τελικό της Ευρωλίγκας την Σαμπαντέλ με 11-7 και αναδείχθηκαν για δεύτερη συνεχόμενη φορά πρωταθλήτριες Ευρώπης.

Με τον κόσμο να δίνει βροντερό παρών ο Ολυμπιακός δεν άφησε περιθώρια στις Ισπανίδες και κατέκτησε δίκαια το τρόπαιο.

Φοβερή εμφάνιση έκαναν οι δύο γκολκίπερ της ομάδας Διαμαντοπούλου και Σταματοπούλου που μοιράστηκαν το χρόνο συμμετοχής, ενώ πρώτη σκόρερ ήταν η Μυριοκεαλιτάκη που πέτυχε τρία γκολ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε σαν σίφουνας στον αγώνα και πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό παιχνιδιού πέτυχε…3 ! γκολ με τις Βάσω Πλευρίτου, Ελευθεριάδου και Ελευθερία Πλευρίτου και έκανε το σκορ 3-0 πριν οι Ισπανίδες καταλάβουν τις τους συνέβη.

Στη συνέχεια το σκορ ανέβηκε στο 5-2 για να τελειώσει έτσι το ημίχρονο. Η Σαμπαντέλ όμως δεν είναι τυχαία ομάδα, μείωσε το σκορ στο δεύτερο μέρος σε 5-3 και στη συνέχεια σε 6-4, αλλά οι πολίστριες του Ολυμπιακού ήταν αποφασισμένες. Κράτησαν τη διαφορά στα δύο γκολ, αφού ανέβασαν το σκορ στο 8-6 και στη συνέχεια με τρία διαδοχικά γκολ έφτασαν στο 11-6. Τελικά η Σαμπαντέλ μείωσε σε 11-7 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 1-1, 3-3, 3-2