Πόλο γυναικών: Ο Ολυμπιακός νίκησε 18-11 την Ουίπεστ και προκρίθηκε στον τελικό της Ευρωλίγκας

θα προσπαθήσει στον τελικό να κατακτήσει το τρόπαιο την Κυριακή για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά
LEN EUROLEAGUE 2021-2022 / FINAL-4 /
Eurokinissi Sports

Κάνοντας επίδειξη δύναμης η γυναικεία ομάδα πόλο του Ολυμπιακού συνέντριψε 18-11 την Ουίπεστ και προκρίθηκε στον τελικό της Ευρωλίγκας, όπου θα προσπαθήσει να κατακτήσει τον τίτλο για δεύτερη συνεχόμενη φορά.

Ο αγώνας που έγινε με το κολυμβητήριο του Πειραιά γεμάτο από τον κόσμο του Ολυμπιακού βρήκε τελικό νικητή τον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε εννέα διαφορετικές πολίστιριές του ως σκόρερ, με τη Βάσω Πλευρίτου να έχει πετύχει 4 γκολ και την Ξενάκη τρία.

Τώρα ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει μία εκ των Σαμπαντέλ ή Πάντοβα την Κυριακή στις 17.00.

Για την Ουίπεστ ξεχώρισε φυσικά η Νάγκι, η οποία κατάφερε να πετύχει τα 9 από τα 11 γκολ της ομάδας της.

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 5-3 και στη συνέχεια με 9-3, ενώ το ημίχρονο τελείωσε με 10-5.

Στο δεύτερο μέρος η διαφορά έπεσε στο 10-7, αλλά στο σημείο αυτό ο Ολυμπιακός την ανέβασε στο 13-7 και στη συνέχεια στο 14-9. Στην τέταρτη περίοδο η Ουίπεστ δεν κατάφερε κάτι καλύτερο εκτός από το να χάσει με 18-11.

Τα οκτάλεπτα: 5-3, 5-2, 4-4, 4-2