ΑΕΚ - Ντίναμο Ζάγκρεμπ 2-2: Νίκη πρόκριση για τον Μίχαλη με δύο γκολ στις καθυστερήσεις

Η ΑΕΚ συνεχίζει στα προκριματικά του Champions League μετά από το 2-2 στη Νέα Φιλαδέλφεια.
Pixsell/MB Media via Getty Images

Απίστευτα πράγματα στην «OPAP Arena». H ΑΕΚ βρέθηκε με 2:0 πίσω στο σκορ στο 92′ αλλά μέσα σε 5 λεπτά σκόραρε δύο φορές και πήρε τεράστια πρόκριση στα playoff του Champions League.

Ο αγώνας

Με την ώθηση που παίρνει από την “OPAP Arena” μπήκε η ΑΕΚ στον αγώνα και πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του ματς άγγιξε το γκολ με τον Ορμπελίν Πινέδα. Ο Μεξικανός, βρέθηκε απέναντι από τον Λιβάκοβιτς, το σουτ του οποίου πέρασε λίγο άουτ. Στο 13′ η Ντινάμο έκανε την πρώτη τελική της στο ματς, με τον Μπουλάτ να δοκιμάζει τα πόδια του, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι του Στάνκοβιτς.

Μέσα σε δύο λεπτά, η ομάδα του Αλμέιδα ήταν απειλητική. Αρχικά με τον Γκαρσία και στη συνέχεια με τον Τσούμπερ. Ο Λιβάκοβιτς είχε απάντηση και κράτησε το μηδέν για την ομάδα του. Στο 23′ ο Πέτκοβιτς σούταρε έξω από την περιοχή, με τον Στάνκοβιτς να μπλοκάρει. Στο 44′ η ΑΕΚ έκανε λάθος, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Σούταλο.

Εκείνος πάσαρε στον Μπουλάτ, ο οποίος πλάσαρε, με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από την εστία του Αυστριακού. Στις καθυστερήσεις η Ντινάμο προηγήθηκε. Έπειτα από γέμισμα στην περιοχή, ο Πέτκοβιτς πήρε την κεφαλιά προς τον Μιχαϊλιτσένκο, με τον Στάνκοβιτς να αποκρούει. Η μπάλα κατέληξε στον Σούταλο, ο οποίος με κενή εστία έκανε το 1:0.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου, η μία ομάδα εξουδετέρωνε την άλλη. Αμφότερες, δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν τελικές προσπάθειες. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για την ΑΕΚ στο 56′ με τον Γιόνσον, αλλά και πάλι ο Λιβάκοβιτς με τρομερά αντανακλαστικά κράτησε το μηδέν.

Ο Κροάτης τερματοφύλακας ήταν ανίκητος, αφού ένα λεπτό μετά έσωσε και πάλι την ομάδα του, σε προσπάθεια του Άμραμπατ. Στο 64′ η ΑΕΚ κέρδισε ένα φάουλ, αλλά ο Τσούμπερ δεν κατάφερε να απειλήσει τον Κροάτη κίπερ. Κόντρα στην ροή του αγώνα, η Ντινάμο εκμεταλλεύτηκε ακόμα μία αδράνεια στην άμυνα της ΑΕΚ, έβγαλε τον Λιούμπισιτς τετ-α-τετ, ο οποίος με ωραίο τελείωμα έκανε το 2:0. Στο 70′, η Ντινάμο άγγιξε το 3:0, με τον Σπίκιτς, αλλά το σουτ του σταμάτησε στα πόδια του Στάνκοβιτς. Στο 79′ η ΑΕΚ σκόραρε, αλλά το τέρμα της ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 91′ η “Ένωση” σκόραρε ξανά, αλλά και πάλι το γκολ της δεν μέτρησε. Ό,τι δεν κατάφερε τις προηγούμενες δύο φορές, το έκανε με τον Αραούχο στο 92′ με τρομερό σουτ. Στο 98′ η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι, την εκτέλεση ανέλαβε ο Λιβάι Γκαρσία και παρόλο που αστόχησε πήρε το… ριμπάουντ ο Βίντα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΓΚΟΛ: 90′ +2′ Αραούχο, 90′ + 8′ Βίντα / 45′ + 2′ Σούταλο, 65′ Λιούμπιτσιτς,
Κίτρινες: – / 32′ Ιβάνουσετς, 77′ Μιχαϊλιτσένκο, 82′ Σούταλο