Η Λιθουανία προηγείται 2-0 της Ελλάδας στην πρώτη ημέρα του Davis Cup

Xρειάζεται την Κυριακή μόνο μια νίκη για να εξασφαλίσει την πρόκριση στα play-off.
Antonio Bronic via Reuters

Η Λιθουανία προηγείται ήδη 2-0 της Ελλάδας στους αγώνες τένις που διεξάγονται για το Davis Cup και χρειάζεται την Κυριακή μόνο μία νίκη στους τρεις αγώνες που θα διεξαχθούν για να εξασφαλίσει την πρόκρισή της στα play-off, του World Group 1.

Στο πρώτο ματς το Σαββάτου ο Πέτρος Τσιτσιπάς έχασε 2-0 σετ από τον Ρικάρντας Μπεράνκις με 6-1 και 6-3. Ο Λιθουανός που είναι Νο 107 στον κόσμο και παλαιότερα Νο 50 χρειάστηκε μόλις 75’ λεπτά για να πάρει τη νίκη.

Στο δεύτερο αγώνα, που διήρκησε 3 ώρες και 8 λεπτά, ο Μιχάλης Περβολαράκης πάλεψε, αλλά τελικά ηττήθηκε με 2-1 σετ από τον Λουρίνας Γκριγκέλις.

Τα σετ ήταν 7-6,3-6 και 7-5. Εύκολα γίνεται αντιληπτό η μεγάλη μάχη που έδωσε ο Έλληνας αθλητής.

Οι αγώνες της Κυριακής θα αρχίσουν στις 10.00 το πρωί. Στο διπλό έχουν δηλωθεί ο Πέτρος Τσιτσιπάς και ο Μιχάλης Περβολαράκης, αλλά αλλαγές μπορούν να γίνουν μέχρι την τελευταία στιγμή.

Να σημειώσουμε ότι η Ελλάδα αγωνίζεται χωρίς τον Στέφανο Τσιτσιπά που είναι τραυματίας, αλλά κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει μέχρι την τελευταία στιγμή να κάνει ύστατη προσπάθεια για να αγωνιστεί.