Λύγισε στο θρίλερ του Κάουνας ο Ολυμπιακός, πάλεψε αλλά έχασε 78-79 από τη Ρεάλ Μαδρίτης

Πικρό τέλος σε μια σπουδαία χρονιά για τους «ερυθρόλευκους». Γ. Μπαρτζώκας: Ο πιο πικρός τρόπος για να χάσουμε ξανά.
David Grau via Getty Images

Ο Ολυμπιακός μάγεψε όλη τη χρονιά με το μπάσκετ του, έφτασε μια ανάσα από την κορυφή της Ευρώπης αλλά τον λύγισε η Ρεάλ Μαδρίτης επικρατώντας με 79-78 στον τελικό-θρίλερ της Euroleague στο Κάουνας.

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση, μπαίνοντας δυναμικά στο παρκέ και προηγούμενος με 24-17 στην πρώτη περίοδο.

Οι Μαδριλένοι αντέδρασαν και με ένα σερί 19-5 πήραν προβάδισμα στα μισά του 2ου δεκαλέπτου με 29-31.

Το παιχνίδι ισορρόπησε στη συνέχεια με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην ανάπαυλα ισόπαλες με σκορ 45-45.

Στην 3η περίοδο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα επέβαλαν τον ρυθμό τους διατηρώντας μια βραχεία κεφαλή (63-59).

Με σπουδαία άμυνα και ψύχραιμες επιλογές στην επίθεση οι Πειραιώτες συνέχισαν να κρατούν τα ηνία του σκορ και στο 4ο δεκάλεπτο (74-67, 6.14 πριν το τέλος).

Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά πλήρωσαν την αστοχία τους με αποτέλεσμα ο αγώνας να οδηγηθεί στην κόψη του ξυραφιού. Μόλις τρία δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ο Σέρχιο Γιούλ πέτυχε τεράστιο καλάθι (79-79) χαρίζοντας το τρόπαιο στην «βασίλισσα».

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 45-45, 63-59, 78-79.

Μπαρτζώκας: Ο πιο πικρός τρόπος για να χάσουμε ξανά

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού δεν έκρυψε την απογοήτευσή του για τον χαμένο τελικό της Ευρωλίγκα απέναντι στη Ρεάλ. «Ήταν ο πιο πικρός τρόπος για να χάσουμε. Όπως έγινε πέρσι στον ημιτελικό. Με άλλες συνθήκες όμως γιατί φέτος ελέγχαμε το ματς. Χάσαμε 3 επιθέσεις, χάσαμε 3 βολές, έβαλε τα σουτ η Ρεάλ και κέρδισε. Αυτό είναι το μπάσκετ».

Για τις τελευταίες φάσεις είπε: «Υπάρχουν πολλά που μπορούμε να αναλύσουμε. Η Ρεάλ έπαιξε 38 λεπτά ζώνη. Δεν μπορούσαν να παίξουν man to man. Βγάλαμε πολλά ανοιχτά σουτ. Σε αυτά τα ματς, χάσαμε 4-5 τελείως ανοιχτά σουτ που θα είχαν γείρει την πλάστιγγα υπέρ μας. Βάλτε και τις βολές που χάσαμε και η τελευταία φάση ήταν υπέρ της Ρεάλ. Όλα έγιναν για να γίνει αυτό το ψυχοφθόρο για εμάς αποτέλεσμα».

Για το αν μετάνιωσε που δεν έκανε φάουλ στην τελευταία επίθεση: «Το σκέφτηκα να κάνουμε φάουλ. Αλλά για ποιο λόγο να βάλουμε τη Ρεάλ μπροστά. Της δώσαμε ένα πολύ δύσκολο σουτ. Το έχει βάλει πολλές φορές στην καριέρα του. Δεν είχε βάλει άλλο. Έχει κλάση, άγνοια κινδύνου, είχε τον Φαλ πάνω του και μπήκε. Αν το έχανε θα λέγαμε άλλα».

Για την τελευταία επίθεση: Σχεδιάσμσα εκάτι, περιμένα αλλαγές, θα πήγαινε η μπάλα κάπου δεν ήθελαν. Είχαμε καλό σουτ, καλές συνήθηκες, από τον Κώστα που ούτε αυτό μπήκε. Ολοκληρώσαμε μια καταπληκτική χρονιά για 10 μήνες με πολύ άσχημο τρόπο. Εκτοξεύσαμε το ενδιαφέρον του κόσμου για το μπάσκετ. Ευχαριστώ τον κόσμο. Δεν έκλεισε καλά η χρονιά. Έχουμε μπροστά μας έναν χρόνο ακόμα.

Για τη φιλοσοφία του και αν αποφάσιζε διαφορετικά στο τέλος: «Ήταν μέσα ο Κοζέρ, ο Γιουλ ο Σέρχιο. Θα έχαναν βολές. Με το «αν» δεν προχωράς στη ζωή. Φάουλ δε θα κάναμε ούτε πριν το τρίποντο του Σέρχι. Η άμυνά μας στο τέλος ήταν πολύ καλή. Αλλά έφαγε ένα reject ο Κάνααν και βρήκαν τρίποντο».

Για το τι κρατάει από όλη τη χρονιά: «Πρέπει όλοι μαζί να ηρεμήσουμε. Να κάνουμε μια αξιολόγηση και έναν απολογισμό. Να τελειώσουμε καλά τη χρονιά. Αν μας λέγατε ότι θα κάνουμε αυτή την πορεία στην αρχή της χρονιάς θα ήμσταν πολύ χαρούμενοι. Τώρα είμαστε τέρμα απογοητευμένοι.

Η ζωή προχωράει. Είναι πολύ δύσκολο να συνέλθουμε. Τα κεφάλια μας είναι στο πάτωμα. Παίξαμε καλό μπάσκετ και στον τελικό. Δείξαμε την ποιότητά μας και την κλάση μας. Η συγκυρία ήταν εναντίον μας, αλλά και η ποιότητα της Ρεάλ. Τα συναισθήματα είναι βαριά».