Μαδρίτη: Πάλεψαν αλλά αποκλείστηκαν στο διπλό οι Στέφανος και Πέτρος Τσιτσιπάς

Στο Mutua Madrid Open.
Φωτογραφία αρχείου
via Associated Press

Πάλεψαν, αλλά τελικά δεν κατάφεραν να προκριθούν στον επόμενο γύρο του διπλού ο Στέφανος Τσιτσιπάς και ο αδελφός του Πέτρος στο Mutua Madrid Open

Οι αντίπαλοί τους και Νο 8 του ταμπλό Jamie Murray και Michael Venus νίκησαν με 2-1 σετ και ήταν αυτοί που πήραν την πρόκριση.

Οι δύο αντίπαλοι των Ελλήνων είναι πολύ πιο έμπειροι και με πολλές μάλιστα επιτυχίες στο ενεργητικό τους και κατάφεραν να επικρατήσουν με 6-2, 3-6, 10-7 σε ένα ιδιαίτερα κλειστό ματς στο Court 4 του Caja Magica για τον πρώτο γύρο του τουρνουά της Μαδρίτης.

Ο Βρετανός και ο Νεοζηλανδός προηγήθηκαν με 5-1 στο πρώτο σετ και τελικά το κατέκτησαν με 6-2. Ο Στέφανος και ο Πέτρος ήταν καλύτεροι στο δεύτερο σετ, δεν κινδύνευσαν με μπρέϊκ και έσπασαν το σερβίες των αντιπάλων τους στο 8ο γκέϊμ, για να προηγηθούν 5-3 και τελικά στο σερβίς του πήραν το σετ με 6-3.

Στο τάϊ μπρέϊκ οι Έλληνες προηγήθηκαν 5-3 και 6-4,αλλά στο κρίσιμο σημείο οι αντίπαλοι ήταν πιο ουσιαστικοί και πήραν αυτό που ήθελαν, κερδίζοντας τους έξι από τους επτά τελευταίους πόντους της αναμέτρησης και κατέκτησαν το σετ με 10-7 και το ματς με 2-1 σετ σε 85’ λεπτά.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αναμένεται να ξεκινήσει τους αγώνες του, στο μονό ανδρών παίζοντας στο δεύτερο γύρο με αντίπαλο τον Lucas Pouille, αύριο.