Μουντιάλ: Εμφατική νίκη της Βραζιλίας αφιερωμένη στον Πελέ (Βίντεο & Εικόνες)

Η "σελεσάο" συνέτριψε με 4-1 τη Νότια Κορέα και προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά όπου θα ανταμώσει με την Κροατία.
Lars Baron via Getty Images

Ο Νεϊμάρ σκόραρε στην επιστροφή του στην ενδεκάδα της Βραζιλίας αφού ξεπέρασε τον τραυματισμό του και η ”σελεσάο” κέρδισε τη Νότια Κορέα με 4-1 για να προκριθεί άνετα στα προημιτελικά του Μουντιάλ τη Δευτέρα.

Ο Νεϊμάρ μετέτρεψε το πέναλτι του πρώτου ημιχρόνου στο 76ο του γκολ με τη φανέλα της Βραζιλίας και πλέον απέχει μόλις ένα γκολ από το ρεκόρ του Πελέ, που είναι και ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών για την ”σελεσάο”.

Carl Recine via Reuters

Ο 82χρονος Πελέ είπε ότι θα παρακολουθούσε τον αγώνα στην τηλεόραση ενώ νοσηλευέται στη Βραζιλία εξαιτίας μιας λοίμωξης του αναπνευστικού. Μετά τη λήξη του αγώνα ο Νεϊμάρ και η παρέα του κράτησαν πανό με φωτογραφίες του θρυλικού ”μαύρου διαμαντιού”, όπως έκαναν και οι Βραζιλιάνοι φίλαθλοι στις εξέδρες του σταδίου “974”.

Michael Steele via Getty Images

Οι Βινίσιους Ζούνιορ, Ριτσάρλισον και Λούκας Πακετά, σκόραραν επίσης στο πρώτο ημίχρονο για τη Βραζιλία, η οποία έφτασε στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου για όγδοη συνεχόμενη φορά.

Η Νότια Κορέα προσπαθούσε να περάσει από τη φάση των “16” για πρώτη φορά μετά την ιστορική της πορεία ως συνδιοργανώτρια του Μουντιάλ του 2002, όταν έφτασε στα ημιτελικά και κατέληξε τέταρτη.

Το γκολ της Νότιας Κορέας πέτυχε ο Πάικ Σεούνγκ-χο στο 76ο λεπτό.