Μουντιάλ: Θάνατος στα πέναλντι για τη Βραζιλία από τους Κροάτες (Βίντεο)

Για δεύτερο διαδοχικό Μουντιάλ η "σελεσάο" αποκλείεται στα προημιτελικά στη διαδικασία των πέναλντι.
Soccer Football - FIFA World Cup Qatar 2022 - Quarter Final - Croatia v Brazil - Education City Stadium, Doha, Qatar - December 9, 2022 Croatia's Lovro Majer, Josko Gvardiol and Dejan Lovren celebrate winning the penalty shootout REUTERS/Hannah Mckay
Hannah Mckay via Reuters

Η Κροατία έκανε την έκπληξη απέναντι στη Βραζιλία στον πρώτο προημιτελικό του Μουντιάλ καθώς απέκλεισε ένα από τα μεγάλα φαβορί στη διαδικασία των πέναλντι με 4-2. Η φιναλίστ του προηγούμενου Παγκοσμίου Κυπέλλου χρωστά σε μεγάλο βαθμό την πρόκριση της στον γκολκίπερ της Ντομινίκ Λιβάκοβιτς ο οποίος όπως και με την Ιαπωνία, απέκρουσε πέναλντι. Αντίθετα, η ”σελεσάο” όπως και στα γήπεδα της Ρωσίας πριν από τέσσερα χρόνια αποχαιρετά τη διοργάνωση στη φάση των “8″, και πάλι στη ”ρώσικη ρουλέτα”.

Χρειάστηκαν 106 λεπτά ώσπου η Βραζιλία κατάφερει να παραβιάσει την εστία του ανίκητου ως εκείνο το σημείο Λιβάκοβιτς και να ανοίξει το σκορ με το μεγάλο της αστέρι, Νεϊμάρ το σκορ απέναντι στην Κροατία στον πρώτο χρονικά αγώνα της προημιτελικής φάσης του Μουντιάλ.

Ο Κροάτης γκολκίπερ είχε... κατεβάσει τα ρολά εμποδίζοντας τους φουριούζους Βραζιλιάνους να βρουν δίχτυα καθ‘όλη τη διάρκεια του αγώνα μ’ αποτέλεσμα να οδηγηθεί στην παράταση. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου 15λεπτου της παράτασης, ο Νεϊμάρ αφού συνδυάστηκε άψογα με τον Ροδρίγκο και τον Λούκας Πακετά, ντρίμπλαρε και τον Λιβάκοβιτς πετυχαινόντας το 1-0.

Ο 30χρόνος στράικερ έφτασε στην 124η συμμετοχή του με την ”σελεσάο” τα 77 γκολ όσα έχει και ο θρυλικός Πελέ (σ.σ σε 92 ωστόσο αγώνες) που φιγουράρει στην κορυφή των πρώτων σκόρερ της Βραζιλίας.

Οι Κροάτες, φιναλίστ του Μουντιάλ της Ρωσίας το 2018, σε μια από τις λιγοστές επισκέψεις τους στα καρέ του Αλισον κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν στο 117′ όταν το σουτ του Πέτκοβιτς κόντραρε πάνω στον Μαρκίνιος, η μπάλα άλλαξε ελαφρώς τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα του γκολκίπερ της Λίβερπουλ.

Το 1-1 έμελλε να μην αλλάξει ως το τέλος της παράτασης και οι δύο ομάδες αναγκαστηκαν να λύσιυν τις διαφορές τους στα πέναλτι. Εκεί ο Λιβάκοβιτς ο οποίος είχε αποκρούσει τρία πέναλντι στο προηγούμενο ματς με την Ιαπωνία, είπε ”όχι” στον Ροδρίγκο, στην πρώτη εκτέλεση του Ροδρίγκο. Βλάσιτς, Μάιερ, Μόντριτς και Ορισιτς ευστόχησαν και έστειλαν την Κροατία στα ημιτελικά, εκεί όπου την περιμένει ο νικητής του ζευγαριού, Ολλανδία - Αργεντινή. Να σημειωθεί πως η ”χρβάτσκα” μετρά πλέον 4 επικρατήσεις σε ισάριθμα νοκ-άουτ ματς Μουντιάλ στα πέναλντι.