Ο Τσιτσιπάς έχασε από τον Νόρι 2-0 σετ

Και αποκλείστηκε από τον τελικό στο Ακαπούλκο
via Associated Press

Εκτός τελικού έμεινε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, αφού έχασε στον ημιτελικό από τον Κάμερον Νόρι με 2-0 σετ στο τουρνουά του Ακαπούλκο.

Ο Κάμερον Νόρι Νο 12 στον κόσμο επικράτησε του Έλληνα Νο 4 στον κόσμο με 6-4, 6-4. Ο 26χρονος Βρετανός είχει εξαιρετική απόδοση, με τον Τσιτσιπά να κάνει σε κρίσιμα σημεία του αγώνα τα γνωστά λάθη του και στον τελικό θα βρει τον Ράφαελ Ναδάλ. Αν νικήσει ο Ναδάλ, τότε ο Τσιτσιπάς θα πέσει στο Νο 5 της παγκόσμιας κατάταξης.

Στο πρώτο σετ του αγώνα οι δύο τενίστες πήραν τα σερβίς τους, μέχρι τη στιγμή που ο Νόρι βρήκε την ευκαιρία να κάνει μπρέϊκ, κλείνοντας τελικά το σετ με 6-4. Στο δεύτερο ο Τσιτσιπάς πιέστηκε αρκετά κυρίως στο backhand, όπως συνηθίζουν να κάνουν οι αντίπαλοί του και έδωσε το δικαίωμα στο Νόρι να το εκμεταλλευτεί. Έκανε πάλι μπρέϊκ, ενώ ο Τσιτσιπάς δεν τα κατάφερε όταν είχε την ευκαιρία και έτσι πήρε και το δεύτερο σετ με το ίδιο σκορ 6-4.