Τουρνουά Μόντε Κάρλο: Προκρίθηκε ο Τσιτσιπάς, αποκλεισμός σοκ για τον Τζόκοβιτς

Ο Έλληνας τενίστας νίκησε 2-0 σετ (6-3, 6-0) τον Ιταλό Φάμπιο Φονίνι και προκρίθηκε στην επόμενη φάση.
Τένις - ATP Masters 1000 - Monte Carlo Masters - Monte-Carlo Country Club, Roquebrune-Cap-Martin, Γαλλία - 12 Απριλίου 2022 Ο Έλληνας Στέφανος Τσιτσιπάς πανηγυρίζει τη νίκη του στον αγώνα του δεύτερου γύρου εναντίον του Ιταλού Fabio Fognini REUTERS/Denis Balibouse
Denis Balibouse via Reuters

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στην επόμενη φάση στο τουρνουά του Μόντε Κάρλο, ενώ αντίθετα ο Νόβακ Τζόκοβιτς, υπέστη σοκαριστικό αποκλεισμό μόλις στη δεύτερη φάση του τουρνουά.

Ο Έλληνας τενίστας νίκησε 2-0 σετ (6-3, 6-0) τον Ιταλό Φάμπιο Φονίνι και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Ο Έλληνας τενίστας προηγήθηκε 3-0 στο πρώτο σετ, αλλά ο Ιταλός εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Στέφανου και ισοφάρισε σε 3-3. Εκεί ο Τσιτσιπάς ανέβασε την απόδοσή του και κατάφερε να τελειώσει το σετ με 6-3.

Στο δεύτερο σετ, ο Τσιτσιπάς εκμεταλλεύτηκε τα αβίαστα λάθη και τις αδυναμίας του Ιταλού και πήρε εύκολα το σετ με 6-0 τελειώνοντας έτσι το ματς.

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΕ Ο ΤΖΟΚΟΒΙΤΣ

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς φανερά ανέτοιμος και πληρώνοντας μάλλον το τίμημα της μεγάλης απουσιας του, μετά το Ντουμπάϊ, αποκλείστηκε και στο τουρνουά του Μόντε Κάρλο.

Ο μεγάλος νικητής ήταν ο Ισπανός Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς-Φονίκα, που κατάφερε να επιβληθεί με 2-1 σετ (6-3,6-7, 6-1) και να περάσει στην επόμενη φάση.

Ο Σέρβος φανερά επηρεασμένος από το ότι έχει δώσει μόλις τρεις αγώνες μέσα στο 2022 υπέπεσε σε πολλά αβίαστα λάθη και έτσι μετά τον αποκλεισμό από τον Γίρι Βέσελι στο Ντουμπάϊ, ήρθε η σειρά του Ισπανού να τον βγάλει εκτός των αγώνων.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Ισπανός πήρε το πρώτο σετ 6-3, ισοφάρισε ο Σέρβος με τάϊ μπρέϊκ 6-7 και στο τρίτο σετ και ενώ όλοι περίμεναν μεγάλη μάχη, ήρθε το απίστευτο 6-1 υπέρ του Νταβίντοβιτς-Φονίκα και το τέλος του αγώνα με 2-1 σετ.