Αποκλεισμός για τον Τσιτσιπά στο τουρνουά του Μαϊάμι

Ο Ισπανός Κάρλος Αλκαράθ νίκησε με 2-0 σετ (7-5,6-3) τον Ελληνα πρωταθλητή του τένις.
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς φεύγει από το γήπεδο μετά τον αγώνα του με τον Κάρλος Αλκαράθ (δεν φαίνεται στη φωτογραφία) σε αγώνα ανδρών στον τέταρτο γύρο ατομικού ανδρών στο Miami Open στο Hard Rock Stadium.
USA Today Sports via Reuters

Ο Κάρλος Αλκαράθ, σταμάτησε την πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά για τους «8» του τουρνουά στο Μαϊάμι.

Ο 18χρονος Ισπανός νίκησε με 2-0 (7-5,6-3) τον Τσιτσιπά και προκρίθηκε για δεύτερη φορά στην καριέρα του στα προημιτελικά του τουρνουά των ΗΠΑ, νικώντας ξανά τον Έλληνα και θα είναι αυτός που θα αγωνιστεί για να πάρει το εισιτήριο στους ημιτελικούς.

Ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 5-2 στο πρώτο σετ, αλλά η συνέχεια ανήκε στον Ισπανό, ο οποίος άντεξε μείωσε σε 5-3 και στη συνέχεια έκανε μπρέϊκ για το 5-4, ισοφάρισε και έκανε νέο μπρέϊκ και προηγήθηκε με 6-5 και πήρε το σετ με 7-5.

Στο δεύτερο σετ ο Αλκαράθ προηγήθηκε με 2-0 σετ παίρνοντας στην ουσία 7 συνεχόμενα γκέϊμ και ανέβασε το σκορ στο 3-1 και το 4-2. Ο Ισπανός συνέχισε να προηγείται με 5-3 και τελικά κατέκτησε το σετ με 6-3 και φυσικά πήρε τον αγώνα και την πρόκριση μετά από 1 ώρα και 50 λεπτά.

Αυτός θα είναι ο 2ος προημιτελικός σε μεγάλη διοργάνωση για τον 18χρονο Ισπανό, ο οποίος εξασφάλισε την είσοδό τους στο Τορ 15 της παγκόσμιας κατάταξης.