Η Τατιάνα Μαρία νίκησε τη Σάκκαρη 2-0 σετ και την απέκλεισε από τη συνέχεια του Γουίμπλεντον

Στο δεύτερο σετ, όλα εξελίχθηκαν πολύ καλά για την Σάκκαρη.
Maria Sakkari during her match against Tatjana Maria during day five of the 2022 Wimbledon Championships at the All England Lawn Tennis and Croquet Club, Wimbledon. Picture date: Friday July 1, 2022. (Photo by John Walton/PA Images via Getty Images)
John Walton - PA Images via Getty Images

Η Μαρία Σάκκαρη δεν κατάφερε να προκριθεί στον τέταρτο γύρο του Γουίμπλεντον, αφού έχασε από την Γερμανίδα Τατιάνα Μαρία με 2-0 σετ (6-3,7-5) και αποκλείστηκε.

Η αντίπαλός της που είναι στο Νο 103 στον κόσμο, μετά την έκπληξη που έκανε στον προηγούμενο αγώνα όπου νίκησε την Κιρστέα, προχώρησε κάνοντας μία ακόμα και άφησε εκτός την Σάκκαρη.

Η παρουσία λοιπόν της Μαρίας στο Γουίμπλεντον ολοκληρώθηκε στον τρίτο γύρο. Οι δύο αθλήτριες ξεκίνησαν επιφυλακτικά το ματς και η Σάκκαρη ήταν αυτή που προσπάθησε να κάνει πρώτη το μπρέϊκ, αλλά δεν τα κατάφερε. Αντίθετα η Γερμανίδα εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία όταν της δόθηκε και στο όγδοο γκέϊμ έσπασε το σερβίς της Ελληνίδας και στη συνέχεια κράτησε το δικό της και έκλεισε το πρώτο σετ με 6-3.

Στο δεύτερο σετ, όλα εξελίχθηκαν πολύ καλά για την Σάκκαρη, που κατάφερε να πάει το σετ στο 5-2 και ενώ όλοι περίμεναν ότι θα ισοφαρίσει, τελικά δεν τα κατάφερε. Η Γερμανίδα έκανε την αντεπίθεσή της και ισοφάρισε αρχικά σε 5-5 εκμεταλλευόμενη τα λάθη της Ελληνίδας και τελικά έκανε πάλι μπρέϊκ και προηγήθηκε με 6-5. Τελικά πήρε το σετ με 7-5 και το ματς με 2-0 σετ και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο, αφήνοντας εκτός συνέχειας την Σάκκαρη.