Ακολουθούμενη από τα τέσσερα παιδιά της και τα εγγόνια της, παιδιά του Βασιλιά Καρόλου, πλαισιωμένη από χιλιάδες μέλη των Ενόπλων Δυνάμεων υπό τους ήχους της γκάιντας και του Μπιγκ Μπεν, η σορός της βασίλισσας Ελισάβετ εν πομπή μεταφέρθηκε στο Αβαείο του Γουεστμίνιστερ.
Τα υπόλοιπα εγγόνια και δισέγγονά της και μέλη της ευρύτερης οικογένειας , φίλοι, αγαπημένοι συνεργάτες, βασιλείς και άλλοι αρχηγοί κρατών βρίσκονταν ήδη εκεί για την νεκρώσιμη ακολουθία ενώ έξω χιλιάδες κόσμου μετείχαν πνευματικά στην τελετή και στέκονταν σιωπηλοί, σκυθρωποί ή δακρυσμένοι.
Η τελετή σεμνή με πολλούς συμβολισμούς.
Όπως όταν ήχησε ο ύμνος που είχε επιλεγεί για τον γάμο της τότε πριγκίπισσας Ελισάβετ και του υπολοχαγού Φίλιππου Μαουντπάντεν το 1947.
Πρόκειται για τον ύμονο “The Lord’s my shepherd...”, βασισμένος στον Ψαλμό 23. Ο ψαλμός και ο ύμνος είναι διάσημοι για τις λέξεις: «Ναι, αν και διασχίζω τη σκοτεινή κοιλάδα του θανάτου, δεν θα φοβηθώ κανέναν κακό...».
Λίγο νωρίτερα η πρωθυπουργός της Βρετανίας, Λιζ Τραζ διάβασε απόσπασμα από τις Γραφές. Επέλεξε απόσπασμα απο το Κατά Ιωάννη Ευαγγέλιο: «Μη ταράζεται η καρδιά σας· πιστεύετε στον Θεό, πιστεύετε και σε μένα». Το απόσπασμα αφορά την υπόσχεση του Χριστού στους πιστούς να κερδίσουν μια θέση στην βασιλεία των Ουρανών. «Εγώ είμαι η οδός, η αλήθεια και η ζωή· κανένας δεν έρχεται προς τον Πατέρα παρά μόνο μέσω εμού».
Η δε τελετή κλείνει με δύο λεπτά σιγής τον εθνικό ύμνο και ένα μοιρολόι από τον γκαϊντιέρη της βασίλισσας.
![](https://img.huffingtonpost.com/asset/632846ed2700002000ebfdde.jpeg?ops=scalefit_1280_noupscale)
![](https://img.huffingtonpost.com/asset/6328468d2200003400f8536e.jpeg?ops=scalefit_1280_noupscale)
![](https://img.huffingtonpost.com/asset/6328406b2600005d000526d8.jpeg?cache=tnEOt3hpzr&ops=scalefit_1280_noupscale)
![](https://img.huffingtonpost.com/asset/632846a526000065000526f2.jpeg?ops=scalefit_1280_noupscale)
![](https://img.huffingtonpost.com/asset/632840812700003400ebfdcc.jpeg?ops=scalefit_1280_noupscale)
![](https://img.huffingtonpost.com/asset/632840942600005c000526da.jpeg?ops=scalefit_1280_noupscale)
![](https://img.huffingtonpost.com/asset/632840ad23000033009814d3.jpeg?ops=scalefit_1280_noupscale)
![](https://img.huffingtonpost.com/asset/632846762200006700f8536c.jpeg?ops=scalefit_1280_noupscale)
![](https://img.huffingtonpost.com/asset/6328416c2200003000f85354.jpeg?ops=scalefit_1280_noupscale)
![](https://img.huffingtonpost.com/asset/6328441026000032000526e8.jpeg?ops=scalefit_1280_noupscale)
![](https://img.huffingtonpost.com/asset/632845202200003a00f85362.jpeg?ops=scalefit_1280_noupscale)
![](https://img.huffingtonpost.com/asset/632846102200003400f85367.jpeg?ops=scalefit_1280_noupscale)
![](https://img.huffingtonpost.com/asset/6328464b2600001b000526ef.jpeg?ops=scalefit_1280_noupscale)
![](https://img.huffingtonpost.com/asset/6328458a2600001c000526e9.jpeg?ops=scalefit_1280_noupscale)
![](https://img.huffingtonpost.com/asset/632845c52700003600ebfdd9.jpeg?ops=scalefit_1280_noupscale)
![](https://img.huffingtonpost.com/asset/632847172600001d000526f4.jpeg?ops=scalefit_1280_noupscale)
![](https://img.huffingtonpost.com/asset/632842542600001e000526df.jpeg?ops=scalefit_1280_noupscale)
![](https://img.huffingtonpost.com/asset/6328463b23000065009814e3.jpeg?ops=scalefit_1280_noupscale)
![](https://img.huffingtonpost.com/asset/632846672700004000ebfddc.jpeg?ops=scalefit_1280_noupscale)