Ο Τσιτσιπάς νίκησε τον Γκιρόν με 2-0 και πέρασε στα ημιτελικά του Ακαπούλκο

Εκεί θα βρεί αντίπαλό του τον Νόρι που νίκησε τον Γκόγιοβτσικ.
via Associated Press

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προσπέρασε και το εμπόδιο του Μάρκος Γκιρόν με 2-0 σετ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ακαπούλκο.

Ο Έλληνας τενίστας κατάφερε να επικρατήσει του αντιπάλου του σε έναν αγώνα που κράτησε 1 ώρα και 17 λεπτά με 6-3 και 6-4 και στους «4» θα βρεί αντίπαλό του τον Νόρι που νίκησε τον Γκόγιοβτσικ.

Ο Στέφανος είχε εξαιρετικό σερβίς και αρκετούς winner. Προηγήθηκε 1-0, αλλά ο Γκιρόν ισοφάρισε σε 1-1. Ο Τσιτσιπάς έκανε πάλι το 2-1 στο δικό του σερβίς και στη συνέχεια δύο άσχημα χτυπήματα του Αμερικανού έφεραν το μπρέϊκ για τον Έλληνα και παίρνοντας το σερβίς του έφτασε το σετ στο 4-1. Ο Γκιρόν μείωσε σε 4-2, ο Στέφανος το 5-2 και τελικά πήρε το σετ με 6-3.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, ο Γκιρόν έκανε δώρο με διπλό λάθος και ο Στέφανος πραγματοποίησε το μπρέίκ. Στα επόμενα γκέϊμ δεν άλλαξε κάτι ο Τσιτσιπάς πήγε το σετ στο 4-2, ο Γκιρόν μείωσε σε 4-3 και τελικά πήρε το σετ με 6-4 και την πρόκριση στα ημιτελικά του τουρνουά στο Ακαπούλκο.