Ρολάν Γκαρός: Σοκαριστικός τραυματισμός του Ζβέρεφ στον ημιτελικό εναντίον του Ναδάλ

Έφυγε με καροτσάκι από το γήπεδο και επέστρεψε με πατερίτσες για να χαιρετήσει.
Germany's Alexander Zverev waves to the crowd as he walks with crutches on the court after being injured during his men's semi-final singles match against Spain's Rafael Nadal on day thirteen of the Roland-Garros Open tennis tournament at the Court Philippe-Chatrier in Paris on June 3, 2022. (Photo by Anne-Christine POUJOULAT / AFP) (Photo by ANNE-CHRISTINE POUJOULAT/AFP via Getty Images)
ANNE-CHRISTINE POUJOULAT via Getty Images

Συγκλονιστικές στιγμές έζησαν όσοι παρακολουθούσαν το ματς μεταξύ του Ναδάλ και του Ζβέρεφ για τον ημιτελικό του Ρολάν Γκαρός στο «Φιλίπ Σατριέ».

Συγκεκριμένα ενώ το σκορ ήταν 1-0 σετ υπέρ του Ναδάλ και στο δεύτερο σετ ο Ζβέρεφ ήταν μπροστά στο σκορ με 6-5, ο Γερμανός είχε μία άσχημη πτώση, αφού του γύρισε ο αστράγαλος του δεξιού ποδιού του. Όλοι πάγωσαν.

Ο πρώτος που πήγε πάνω του μαζί με τον γιατρό ήταν ο Ράφα Ναδάλ με τον Ζβέρεφ να είναι στο έδαφος και να σφαδάζει από τους πόνους. Το ιατρικό τιμ σήκωσε τον Γερμανό και τον έβαλε σε καροτσάκι για να τον μεταφέρει στα αποδυτήρια, εκεί όπου διαπιστώθηκε ότι δεν μπορεί να συνεχίσει τον αγώνα.

Μετά από περίπου πέντε λεπτά αναμονής ο Ζβέρεφ επέστρεψε στο κορτ με πατερίτσες για να χαιρετήσει τον κόσμο. Ήδη οι δύο τενίστες είχαν προσφέρει τρεις ώρες αγώνα χωρίς να έχουν ολοκληρωθεί τα δύο σετ και παρουσιάζοντας μάλιστα καταπληκτικό τένις. Ο Ζβέρεφ τραυματίστηκε στο 13ο γκέϊμ του δεύτερου σετ του πρώτου ημιτελικού του Ρολάν Γκαρός και δεν μπόρεσε να συνεχίσει τη διεκδίκηση για την πρόκριση στον τελικό.