Τουρνουά Ρώμης: Δύσκολα προκρίθηκε ο Τσιτσιπάς, εύκολα η Σάκκαρη

Θα αντιμετωπίσουν στον επόμενο γύρο τους Κάρεν Χατσάνοφ και Κόρι Γκοφ αντίστοιχα.
Φωτογραφία αρχείου
via Associated Press

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε δύσκολα στην επόμενη φάση του τουρνουά της Ρώμης, ενώ αντίθετα η Μαρία Σάκκαρη πέρασε εύκολα.

Ο Τσιτσιπάς που είναι στο Νο 5 της παγκόσμιας κατάταξης κατάφερε τελικά να νικήσει σε ένα ματς θρίλερ τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ με 2-1 (3-5,7-5,6-7) που είναι στο Νο 20 της κατάταξης και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του τουρνουά Rome Masters, όπου θα βρει αντίπαλο τον Κάρεν Χατσάνοφ.

Ο αγώνας είχε διάρκεια 2 ώρες και 38 λεπτά και αυτή ήταν η τρίτη νίκη του Στέφανου με τον ίδιο αντίπαλο σε ισάριθμα ματς που έχουν δώσει μέσα σε λιγότερο από τρεις εβδομάδες.

Ο Έλληνας τενίστας μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 3-0 στο πρώτο σετ. Ο Ντιμιτρόφ κατάφερε μόνο στο έβδομο γκέϊμ να τον πιέσει και τελικά το σετ τελείωσε σε 33 λεπτά με νικητή τον Τσιτσιπά.

Στο δεύτερο σετ φάνηκε ότι ο Τσιτσιπάς θα είναι αυτός που θα επικρατήσει, αφού έκανε μπρέϊκ και προηγήθηκε με 4-3. Ο Βούλγαρος όμως αντιστάθηκε είχε μπρέϊκ πόϊντ για την ισοφάριση, αλλά ο Στέφανος δεν το επέτρεψε και έφερε το σετ στο 5-3. Εκεί είχε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς, αλλά σαν να έπαθε…μπλάκ άουτ και ο Ντιμιτρόφ έτρεξε ένα σερί 12-1 και ισοφάρισε σε 1-1 στα σετ με 7-5.

Στο τρίτο σετ οι δύο παίκτες κράτησαν το σερβίς του και ο Ντιμιτρόφ έφτασε δύο φορές σε ματς πόϊντ, αλλά ο Στέφανος κατάφερε να τα σβήσει.

Το σετ έφτασε στο 6-6 και στο τάϊ μπρέϊκ ο Έλληνας προηγήθηκε 5-0. Ο Ντιμιτρόφ μείωσε σε 5-4, όμως ο Τσιτσιπάς κράτησε το σερβίς του και τελείωσε το σετ με 7-4 και πήρε τον αγώνα με 2-1 σετ.

Εύκολα νίκησε η Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη δεν αντιμετώπισε δυσκολίες και ξεκίνησε στο τουρνουά της Ρώμης νικώντας τη Ρωσίδα Εκατερίνα Αλεξάντροβα Νο 31 στην παγκόσμια κατάταξη με 2-0 σετ (6-3, 6-2) και πέρασε στον τρίτο γύρο.

Στο πρώτο σετ η Σάκκαρη έφτασε στο μπρέϊκ στο τέταρτο γκέϊμ, αλλά η Αλεξάντροβα ισοφάρισε σε 2-2, αφού η Σάκκαρη δεν εκμεταλλεύτηκε διπλό μπρέϊκ πόϊντ, κάτι που κατάφερε τελικά να κάνει και φτάνοντας το σκορ στο 5-3 και τελικά επικράτησε με 6-3.

Στο δεύτερο σετ η Ελληνίδα προηγήθηκε 3-0 και με όπλο το σερβίς της έφτασε το σκορ στο 5-1. Η Ρωσίσα μείωσε σε 5-2, αλλά τελικά η Σάκκαρη επικράτησε και σε αυτό το σετ με 6-2 και κατέκτησε το ματς με 2-0 σετ.

Στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει την Αμερικανίδα Κόρι Γκοφ.